Автопоміч → Часті запитання. FAQ
Поліцейський зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки їм транспортного засобу з докладним описом підстави для зупинки, визначеної в статті 35 Закону України «Про Національну поліції».
При зупинці автомобіля, відповідно до п.3 ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію» поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. На уніформі поліцейського розміщується нагрудний знак з чітким зазначенням його спеціального жетона.Поліцейському заборонено знімати з уніформи або приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксування її за допомогою технічних засобів. Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1. письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
2. акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
3. акт огляду на стан сп’яніння під час проведення огляду на стан сп’яніння;
4. інші документи і матеріали, що містять інформацію про правопорушення.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.При наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Водій транспортного засобу має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які додаються до протоколу.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права і обов’язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Поліцейський на вимогу особи зобов’язаний пред’явити службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. (п.3 ст.18 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Статтею 9 ЗУ «Про Національну поліцію» передбачено, що Національна поліція здійснює свою діяльність на принципах прозорості та відкритості, тому водій транспортного засобу має повне право здійснювати фото-, відео- і аудіо – фіксацію дій поліцейського і ми настійно рекомендуємо цим правом скористатися.
Попросіть поліцейського чітко і ясно представитися і назвати причину зупинки, якщо він ще цього не зробив, фіксуйте все на записи.
Попросіть пред’явити посвідчення – поліцейський зобов’язаний це зробити за Вашою вимогою.Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не минув термін дії посвідчення.У разі виявлення невідповідності або закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 і на телефон довіри Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм в формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст.390 КК України.
Обов’язок водія пред’явити документи не означає, що він повинен передати їх поліцейському в руки – можете просто показати.
Спілкуйтеся з представником поліції ввічливо, в нейтральному тоні, не грубо і не хаміте, навіть якщо Вам здається, що він не правий.
Відповідно до статті 63 Конституції України Ви взагалі можете відмовитися давати показання і пояснення поліцейському.
При намірі поліцейського провести поверхневий огляд транспортного засобу, поцікавтеся, які є для цього підстави.Фіксуйте проведення огляду на відео.
У разі незаконних дій з боку поліцейського – телефонуйте на гарячу лінію (call-центр) поліції Києва – 0 800 500 202
При першій же можливості зв’яжіться зі знайомим юристом, адвокатом.
Водій транспортного засобу повинен мати при собі:
– посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії,
– реєстраційний документ на транспортний засіб,
– поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог Правил дорожнього руху, а також:
1. пред’явити для перевірки документи, зазначені вище;
2. дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу;
3. дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, в тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов’язковому технічному контролю.
Поліцейський має право зупинити водія на дорозі в таких випадках:
1. якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2. якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3. якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення;
4. якщо транспортний засіб знаходиться в розшуку;
5. якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини скоєння дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6. якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
7. якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху;
8. якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9. у разі порушення порядку визначення та використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Поліцейський зобов’язаний проінформувати водія про конкретну причину зупинки їм транспортного засобу з докладним описом підстави для зупинки, визначеної в статті 35 Закону України «Про Національну поліції».
На вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог Правил дорожнього руху.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Національну поліції».
поліцейський зобов’язаний: (основні обов’язки поліцейського)
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов’язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов’язків, наказів керівництва;
3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;
4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров’я;
5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків;
6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
2. Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов’язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Основні права поліцейського:
1.Перевірка документів особи (стаття 32 України)
2. Опитування особи (стаття 33 Закону)
3. Поверхнева перевірка особи (стаття 34 Закону), а також поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу
4. Зупинення транспортного засобу(стаття 35 Закону )
5. Вимога залишити місце і обмеження доступу на визначену територію (стаття 36 Закону)
6. Обмеження пересування особи чи транспортного засобу або фактичного володіння річчю (стаття 37 Закону).
7. Проникнення до житла чи іншого володіння особи (стаття 38 Закону).
8. Перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ (стаття 39 Закону).
9. Застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису (стаття 40 Закону).
Водій має право:
керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі на дорогах, вулицях та в інших місцях, де рух транспорту не заборонено у встановленому порядку;
довіряти у встановленому порядку право користування і розпорядження приватним транспортним засобом іншій особі, яка має відповідне право на керування;
знати причину зупинки транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також прізвище і посаду цієї особи;
відступати від вимог цього розділу Закону в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян;
одержувати необхідну допомогу від посадових осіб, організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху;
оскаржити дію працівника відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху, військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України у разі порушення з його боку чинного законодавства.
Водій зобов’язаний:
знати і неухильно дотримувати вимог Закону України «Про дорожній рух», Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху;
створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям та громадянам;
виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух;
виконувати розпорядження працівників поліції, а водії військових транспортних засобів – посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами;
вживати всіх можливих заходів до забезпечення безпечних умов для пересування найбільш уразливих учасників дорожнього руху – дітей, інвалідів, велосипедистів і людей похилого віку; не до пускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів;
перевірити перед вирушенням у дорогу технічний стан транспортного засобу та стежити за ним у дорозі;
своєчасно подавати транспортний засіб, що підлягає обов’язковому технічному контролю, на такий контроль;
під час руху на автомобілі, обладнаному ременями безпеки, бути пристебнутим, а на мотоциклі – в застебнутому мотошоломі;
надавати переважне право для проїзду транспортним засобам із включеними синіми або червоними проблисковими маячками та спеціальними звуковими сигналами;
надавати переважне право руху пішоходу, який знаходиться на пішохідній доріжці (зебрі). У цьому разі водій зобов’язаний надати можливість пішоходу безпечно перейти дорогу, вулицю;
вживати заходів щодо збереження чистоти автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та смуги відчуження, у тому числі з боку пасажирів.
надавати транспортний засіб:
а) працівникам поліції та охорони здоров’я для доставки у найближчий медичний заклад осіб, які потребують невідкладної медичної допомоги, а водії військових транспортних засобів також і посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;
б) працівникам поліції, а водії військових транспортних засобів також і посадовим особам Військової служби правопорядку у Збройних Силах України для виконання непередбачених і невідкладних службових обов’язків по затриманню правопорушників. При цьому водій має право на відшкодування збитків згідно з чинним законодавством.
Відповідно до законодавства України документи, які просять пред’явити патрульні, надавати в руки не обов’язково, достатньо показати їх в розгорнутому вигляді. Вимога працівника поліції передати йому у руки документи, протиправна. Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано висловити вимогу до патрульних пред’явити їх службове посвідчення.
Ні, поліція не може порушувати правила дорожнього руху, проте згідно п.3.1 ПДР України водії оперативних транспортних засобів, виконуючи невідкладне службове завдання, можуть відступати від вимог цих Правил за умови увімкнення проблискового маячка синього або червоного кольору і спеціального звукового сигналу та забезпечення безпеки дорожнього руху. За відсутності необхідності додаткового привертання уваги учасників дорожнього руху спеціальний звуковий сигнал може бути вимкнений.
Звертаючись до Вас, або у разі вашого звернення, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вашу вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з інформацією в ньому, не випускаючи його з рук.( п.3 ст.18 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Залишайтеся в автомобілі, допоки поліцейський не попросить вас вийти. Вислухайте поліцейського і уточніть усі незрозумілі для вас моменти. Ви завжди маєте право висловити свою думку, обґрунтовано не погодитися з поліцейським, однак сперечатися з ним не варто. Ви маєте право оскаржити дії поліцейського потому, у визначений законом термін.
Пам’ятайте, що незнання законів не звільняє вас від відповідальності. Виконуйте законні вимоги поліцейського. Не провокуйте конфлікт і не чиніть опору. Не забувайте, що поліцейські готові до рішучих дій. Пам’ятайте, що ваші права не є абсолютними відносно прав інших громадян та інтересів суспільства, як і те, що правопорушення інших водіїв не виправдовують ваше.
Співпраця і діалог з поліцейським — запорука швидкого і позитивного вирішення ситуації.
Зазвичай патрульні екіпажі складаються з двох напарників, що патрулюють місто на службовому автомобілі. Це – основний вид діяльності патрульних поліцейських. Під час патрулювання команда екіпажу патрульної поліції: працює на своєму квадраті – ввіреній ділянці міста,постійно пересувається вулицями на своїй ділянці ,реагує на порушення ПДР, що трапляються в межах квадрату та оформлює ДТП,виїжджає першою на будь-які виклики 102 – від сімейної сварки до бійки або грабежу,запобігає, виявляє та реагує на будь-які правопорушення у межах своїх повноважень.
Якщо трапляється серйозне кримінальне правопорушення, що виходить за межі повноважень патрульної поліції, завдання команди екіпажу – надати невідкладну допомогу постраждалим, затримати правопорушників та охороняти місце події до прибуття слідчих.
Спілкується з громадянами: пояснює важливість дотримання ПДР, робить зауваження у разі незначних порушень, у разі необхідності – попереджає про небезпеку, звертає увагу водіїв на аварійні ділянки дороги, тощо.
Проте, патрульні поліцейські можуть залучатися до інших напрямків діяльності:
-патрулювання міста пішки та на велосипеді;
-патрулювання траснаціонального та міжнародного значення;
-тактичні групи патрульної поліції;
-охорона громадської безпеки на масових заходах;
-програма «Шкільний офіцер поліції»;
-кінний патруль;
-виконання оперативних заходів( план «перехват», «сирена»,і т.д.)
Стаття 126. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред’явила їх для перевірки, або стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред’явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката “Зелена картка”), -тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, -тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф становить 425 грн. – якщо поліс є, але водій забув його вдома (можна показати інспектору поліції страховий поліс у електронному вигляді).
Варто пам’ятати, що у Вас є 10 днів на оскарження постанови поліцейського та на сплату штрафу протягом 15 діб з моменту отримання постанови про адміністративне правопорушення. Якщо Ви з яких-небуть причин не вклалися в цей термін, то розмір стягнення автоматично збільшується в 2 рази, тобто буде становити – 850 грн.
3 квітня набули чинності зміни до Правил дорожнього руху, затверджені постановою № 258 від 27.03.2019. Відтепер чинний поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників авто достатньо пред’явити у візуальній формі – на електронному або паперовому носії. При його перевірці дані будуть звірятись із наявними у базі даних Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ). Це ж стосуватиметься й страхових сертифікатів «Зелена картка».
Ні, не можна.
Зазначаємо, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі – ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються:
1) схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
3) показання технічних приладів (у разі їх наявності);
4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Схема ДТП є важливим документом, тому радимо звернути увагу поліції на неточність фактичного положення машини на схемі ДТП та внести відповідні зміни, які будуть відповідати фактичним обставинам події. Якщо поліція не відреагує, про це можна заявити в судовому засіданні, надавши відповіднідокази (фото-, відеоматеріали).