Оскарження відмови у виплаті по цивілці

Оскарження відмови у виплаті по цивілціНа сьогоднішній день, страхування є достатньо ефективним (хоча і не стовідсотковим) засобом вберегти себе від небажаних ситуацій і, як результат цих ситуацій, негативних наслідків, які можуть мати місце у такому випадку. Страхування також можна розглядати і в досить таки цікавому аспекті як джерело довгострокових інвестицій. Адже при настанні страхового випадку, страхувальник отримує право на одержання страхової виплати, яка в рази перевищує суму страхових внесків, які сплачувались страхувальником. Погодьтеся, в такому плані страхування також виглядає яка-не-яка, а таки інвестиція.            Однак, як свідчить практика, часто страховики зловживають правовим нігілізмом страхувальників і необгрунтовано відмовляють у виплаті страхової суми. Що це за випадки і які з них є справді правовими підставами відмови у виплаті розбиратись ми не будемо, адже це тема іншої статті. Натомість спробуємо розібратись що слід пам’ятати і як слід діяти коли ви отримали відмову у виплаті страхової суми.

Варто розпочати з положень чинного законодавства, що стосуються відмови у страховій виплаті та порядку її оскарження.

Якщо страховик приймає рішення, за яким він відмовляється виплачувати кошти, то таке рішення повинно буде донесене до відома страхувальника письмово. Окрім того, страховик повинен обгрунтувати причини відмови, послатись на певні юридичні факти. А також така відмова повинна бути відправлена страхувальнику протягом терміну, який чітко визначений законодавством або договором страхування. Сам факт того, що страховик не повідомив страхувальника або повідомив його неналежним чином (недотримання письмової форми повідомлення, повідомлення з використанням засобів мобільного зв’язку), пропустив строк, який відведено законом для повідомлення страхувальника, уже є підставою для оскарження такої відмови у суді. Тобто, одне лиш порушення відмови у виплаті коштів, яке є,по суті, всього лише «процесуальною» помилкою страховика є достатньою підставою для подання позову до суду.

Також частими є випадки, коли вас належним чином повідомили, але сама підстава, у зв’язку з якою вам відмовлено у виплаті коштів є для вас абсолютно незрозумілою, оскільки не передбачена ні у законодавстві, ні у укладеному вами страховому договорі. Це є, свого роду, «матеріальна помилка», тобто порушення норм матеріального права.

Який ж порядок оскарження відмови?

Порядок оскарження відмови передбачений діючим законодавством України і є досить чітко вираженим. Цивільні спори стосовно оскарження відмови у виплаті страхової компенсації за договором страхування розглядаються судами в порядку цивільного судочинства у позовному провадженні.


Читайте також: Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по цивілці


Тобто, виходячи з принципів цивільного судочинства, цивільний спір в суді першої інстанції – це, насамперед, змагальний процес. І вирішить суд спір на вашу користь чи ні залежить від вашої активності в ході судового розгляду. Сторони, зокрема позивач (а у нашому випадку позивачем є страхувальник) мають право посилатись на будь-які докази, якими вони можуть обгрунтувати свої вимоги і заперечення.

Якими доказами страхувальник може обгрунтовувати свій позов?

Насамперед, для підтвердження факту виникнення між сторонами правових відносин, слід подати до суду договір страхування. Це може бути оригінал або копія. Хоча краще подати оригінал, адже у разі подання копії, суд може витребувати у сторони оригінал документа. Далі потрібно подати лист-відмову у виплаті страхової суми, щоб підтвердити факт відмови страховика від виплати страхової суми (якщо вам така відмова надійшла, адже можливі і випадки неповідомлення страховиком страхувальника). Якщо, наприклад, трапилось ДТП і у страховому договорі вказано, що при настанні ДТП повинно бути виплачена компенсація, доцільно буде подати наступні докази: копія протоколу про адміністративне правопорушення, повідомлення про ДТП, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, водійське посвідчення, постанова про порушення кримінального провадження, інформація щодо проходження техогляду, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія, бухгалтерська документація тощо.

Цивільний процес не обмежує позивача у поданні доказів. Головна вимога –щоб вони стосувались суті спору.

Простіше кажучи, якщо ви маєте усі підстави вважати, що страховик відмовив вас у виплаті страхової суми необгрунтовано і маєте докази, які б підтверджували вашу позицію, вам необхідно звертатись у суд і шукати справедливості саме там. При зверненні в суд, не варто забувати, що потрібно дотримуватись усіх вимог цивільно-процесуального законодавства щодо порядку подання позовної заяви, її змісту і реквізитів тощо. Наслідки недотримання цих вимог можуть бути негативні для позивача: суд може залишити позовну заяву без руху, повернути позовну заяву, або ж відмовити у відкритті провадження.

На стадії досудового провадження варто подати суду усі документи, які б стосувались підтвердження факту укладення договору страхування, настання страхового випадку, а також відмови у виплаті страхової суми. Такі документи уже були перелічені вище.

Як діяти, якщо мене письмово не повідомили про відмову у виплаті?

Не варто панікувати, як показує судова практика суди приймають і розглядають по суті всі спори, що стосуються повернення страхових виплат, навіть тоді, коли в матеріалах цивільної справи немає письмового рішення про відмову в такій виплаті.

При прийнятті негативного рішення судом, не варто покладати руки. Якщо ви вважаєте, що суд здійснив помилку при судовому розгляді, не врахував усіх обставин справи і, як наслідок, прийняв рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, ви можете подати апеляційну скаргу і уже у порядку апеляційного провадження намагатись домогтись виплати страхової суми.

Варто зазначити, що є випадки, коли особа, права якої порушено, намагається шукати вирішення проблеми, звертаючись зі скаргами до різноманітних контролюючих органів. Але звертайте увагу, щострахувальнику потрібно пам’ятати, вирішення спору у досудовому порядку завжди можливе, якщо сторони дійдуть згоди і не передаватимуть справу на розгляд суду. Також не будуть мати значення рішення різноманітних контролюючих органів, які можуть розглянути скарги чи заяви страхувальника, оскільки ці органи уповноважені здійснювати функцію контролю, а не вирішення спору по суті. Крім того, слід завжди пам’ятати, що спори між страхувальниками та страховиками вирішуються в судовому порядку.

Судова практика

Якщо уважно переглянути реєстр судових рішень, то можна цілком впевнено стверджувати, що близько 85% спорів, які пов’язані зі страхуванням виникають саме з підстав відмови страховика у виплаті страхового відшкодування. Достеменно невідомо чому ж така істотна частина спорів саме з цієї підстави. Чи це пов’язане з недобросовісністю страхових фірм і їх небажанням здійснювати виплати. Як наслідок, пошук різних обхідних шляхів, різна інтерпретація законодавчих норм. Це не так суттєво. Основною метою цієї статті є допомога страхувальнику знайти правильні шляхи з такої скрутної ситуації.

Отож, сподіваємося, що дана стаття допоможе вам розібратись в порядку оскарження відмови у виплаті страхових сум і буде корисною у випадках, коли доведеться мати справу з недобросовісними страховими компаніями.

Замовити дзвінок

 ×