Що повинна виплатити страхова компанія по цивілці при настанні ДТП
Дорожньо-транспортна пригода – це прикрість, розмір якої залежить від обсягу пошкоджень автомобіля або жахливий випадок у разі спричинення шкоди життю та здоров’ю людини. На жаль, – це поширена ситуація через значну кількість доріг в непридатному стані, халатність водія, неуважність пішохода та безліч інших об’єктивних чи суб’єктивних причин, від якої ніхто не застрахований, але все ж таки страховка може пом’якшити гіркоту від такої події.
Але, навіть за умови страховки, автовласники, які потрапили у ДТП, часто стикаються з проблемою отримання компенсаторних виплат. Це може бути зумовлено банальним незнанням своїх прав, розгубленістю від такої неприємної події, неуважністю при наданні пояснень.
Звернення до страхової компанії. Декілька порад
Протягом 3 робочих днів, учасник дорожньо-транспортної пригоди повинен письмово повідомити про аварію, а також відомості про місцезнаходження свого автотранспорту, майна, що пошкоджене, свою адресу та телефон. Якщо у триденний строк це зробити не вдалось, слід підтвердити певними документами причини (наприклад, посвідчення про відрядження, довідку про тимчасову непрацездатність тощо).
Читайте також: Як стягнути інфляційні втрати зі страхової
За роз’ясненнями МТСБУ, за кожен день, що потерпілий перебуває на лікарняному, страхова компанія виплачує 1/30 мінімальної заробітної плати, строк виплати – до 120 днів. Додавши до лікарняного, наприклад,рахунки за послуги платної лікарні або чеки за покупку ліків, від страхової компанії винуватця ДТП, можна розраховувати на отримання страхової виплати.
Порадимо всі ваші взаємодії зі страховою компанією оформлювати тільки у паперовому вигляді: заяву копіювати, давати під розпис, звернутись за відміткою про реєстрацію (дату прийняття заяви), зазначайте в заяві усі додатки, які надаєте працівнику страхової компанії під його розпис на вашій копії; якщо не маєте можливості надати документи особисто, то скористайтесь рекомендованим листом. Будьте уважні та передбачливі, адже страхові компанії працюють не для того, щоб відшкодовувати подібні випадки, а дотримуються стандартних «правил» бізнесу: зростання прибутків та дотримання власних інтересів і вигод.
Умови страхової компенсації за пошкоджений транспортний засіб внаслідок ДТП
Страхова компанія повинна здійснити виплати протягом 15 днів з моменту погодження суми виплати з потерпілим внаслідок ДТП. У разі, якщо компанія прийняла рішення про виплату, тоді відшкодування здійснюється у 90-денний строк з дня отримання поданої вами заяви. Зауважу, що при цьому компанія повинна виплатити повну суму компенсації.
Читайте також: Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по КАСКО
Страхові виплати здійснюються у безготівковому розрахунку, до того ж виплати можуть бути проведені на рахунок потерпілого або станції технічного обслуговування, що здійснюватиме ремонт транспортного засобу.
Стосовно ремонту автотранспорту, то виплати здійснюються з урахуванням його зносу, а у разі, якщо ваш автомобіль взагалі не підлягає ремонту (фактично знищений), компанія виплачує різницю у вартості автомобіля до і після аварії, а також витрати на евакуатор, який викликаний на місце ДТП.
Не рідко бувають випадки, коли страхова компанія навмисно затримує процес огляду автомобіля. Надайте заяву про огляд вашого транспорту до страхової компанії задля захисту ваших інтересів та економії часу.
Слід пам’ятати, що транспортний засіб слід зберегти в тому самому стані, як на момент після потрапляння в аварію. Представники компанії повинні самі доставити автотранспорт для оцінки і провести її за власний рахунок, який не входить до суми компенсації.
Читайте також: Оскарження відмови у виплаті по цивілці
Якщо протягом 7 робочих днів компанія не провела експертизу, слід звернутись до незалежного експерта і отримати письмові результати огляду транспортного засобу. Витрати на експерта теж повинна сплатити страхова компанія. У цьому разі компанія не матиме підстав для оскарження його оцінки. Тільки після проведеної експертизи і винесеної оцінки за відповідним письмовим актом страхової компанії, можете починати ремонт транспортного засобу.
Якщо між страховиком та потерпілим укладена згода стосовно розміру і способу страхового відшкодування, у такому разі компанія може здійснювати виплати без проведення експертизи пошкодженого майна.
Порядок та розмір виплат потерпілому (членам сім’ї) при інвалідності або смерті
Якщо внаслідок аварії потерпілий став інвалідом, страхова компанія здійснює одноразові виплати: І група інвалідності – 36 мінімальних заробітних плат, ІІ група та дитина, яка стала інвалідом отримають 18 мінімальних заробітних плат, ІІІ група – 12 мінімальних заробітних плат. У разі смерті потерпілого, розмір страхового відшкодування становить 36 мінімальних заробітних плат.
Безумовно, коли помирає близька людина, важко думати про щось, окрім утрати, але тим не менш, бажано фіксувати усі свої витрати на поховання. Тільки у разі документального підтвердження, можна розраховувати на отримання страхової виплати. Також членам сім’ї або спадкоємцю (надати нотаріально завірену копію свідоцтва про право на спадщину) потерпілого виплачується стовідсотковий розмір страхового відшкодування. Якщо на утриманні у померлого були непрацездатні особи (неповнолітні діти, пенсіонери, інваліди тощо), кожній особі в рівних долях розподіляється сума страхового відшкодування.
Читайте також: Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по цивілці
Законодавством передбачена додаткова страхова виплата у розмірі 5 % як моральна шкода, у разі спричинення шкоди життю та здоров’ю потерпілому в результаті ДТП. У разі, якщо аварія призвела до смерті людини, то розмір моральної шкоди чітко зафіксованій законодавством і становить 12 мінімальних заробітних плат.
Зменшення розміру страхових сум
Слід додати, що незважаючи на досить значний перелік додаткових страхових виплат, їх загальний розмір не може перевищувати компенсаторну суму за договором страхування.
Також варто зазначити, що існують умови, за яких страхова сума зменшується на розмір франшизи, яка визначена за договором автострахування (не більше, ніж 2% від ліміту відшкодування), а також на розмір ПДВ, тому задля компенсації податку, після завершення ремонту автомобіля, слід документально підтвердити страховій компаній конкретний розмір проведеного ремонту.
Слід зазначити, що незадовільне фінансове становище страхової компанії не є підставою для відмови у здійсненні страхових виплат. Але, якщо так сталось, що страховик – банкрут, вам необхідно звернутись до МТСБУ за виплатами. Проте, слід зауважити, що у разі укладення договору добровільного страхування автомобіля, МТСБУ компенсує лише ту частину шкоди, яка не виплачена за укладеним договором.
Наступні кроки у разі відмови в страховій виплаті
Страхові компанії завжди дотримуються своїх інтересів й тому випадки, коли приходить письмова відмова у виплаті – не поодинокі. У такому випадку слід звернутись до юриста аби він проаналізував ваші шанси на оскарження і, як варіант, склав вмотивовану претензію. Претензію слід надіслати до страхової компанії рекомендованим листом із повідомленням або нарочним, а копії претензії направити до Держфінпослуг та МТСБУ, для відома.
Читайте також: Як стягнути пеню зі страхової компанії
Якщо і у цьому разі ваша претензія не задоволена, із залученням досвідченого юриста, залишається лише звернутися до суду. Адже у цьому випадку значно підвищуються ваші шанси на відшкодування збитків.
З огляду на нормативну базу регулювання цього питання, а також юридичні хитросплетіння стосовно прав і обов’язків сторін з відшкодування суми збитків, спричинених ДТП, слід зазначити, що дана стаття – це лише короткий огляд питань, з якими стикаються автомобілісти. Існує безліч нетипових ситуацій, які потребують кваліфікованої юридичної допомоги. Фахові спеціалісти можуть не тільки надати якісну правову допомогу, а й захисти ваші права та інтереси, ваш час, нерви та гроші.