Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по цивілці

Виплати по автоцивілці (українські реалії)

164 Кожен власник автомобіля, який застрахував свій транспортний засіб, переконаний, що у випадку ДТП, страхова компанія відшкодує йому шкоду, заподіяну непередбаченою «пригодою». Та чи так це насправді? Сьогодні на ринку цивільного автострахування працюють сотні страховиків із м’яко кажучи «сумнівною репутацією», які свідомо затягують або ж взагалі не виплачують грошову компенсацію за договором по автоцивілці, таким чином намагаючись якомога швидше збільшити дохід нехтуючи власною репутацією та іміджем. Навряд чи українське законодавство найближчим часом дозволить вивести із цього ринку недобросовісних учасників – цього ще не вдалося зробити уряду жодної країни не тільки на пострадянському просторі, але й розвинених європейських державах.

           Звичайно, у міфи та легенди потрібно вірити, проте вони розбиваються об суворі реалії – у країні первісного нагромадження капіталу, якою сьогодні є Українська держава, тотальної корупції, недобросовісності чиновників та загалом «правового беспрєдєлу», українським автомобілістам не варто розраховувати на швидкі позитивні зміни. Єдине на що справді може розраховувати власник автотранспортного засобу – це, по-перше, на свій досвід водіння, який дозволить уникнути ДТП, і, по-друге, на порядність страхової компанії, яка у випадку настання страхового випадку, зобов’язана зменшити негативні наслідки неочікуваної проблеми.

           Однак – будьмо реалістами. У переважній більшості випадків власники транспортних не надто прискіпливо відносяться до вибору страхової компанії, звертаючи в першу чергу увагу на вартість автоцивілки. Нерідко, бажання автомобілістів зекономити приводить до сумних та плачевних наслідків – учасник / винуватець ДТП при настанні страхового випадку залишається біля «розбитого корита», сам-на-сам зі своєю проблемою. До нервової атмосфери на місці автопригоди, істеричних криків дружини та тещі («як можна було не побачити перед собою автомобіль?»), згодом можуть додатися інші клопоти, пов’язані, передусім, із страховою компанією. Остання зобов’язана виплатити потерпілій стороні відшкодування згідно з полісом цивільного автострахування. Але, як це не дивно для порядних автомобілістів, сценаріїв майбутнього розвитку подій для потерпілої сторони може виявитися два – оптимістичний та песимістичний.

Оптимістичний та песимістичний сценарії розвитку подій

           Будемо залишатися оптимістами… Ви – законослухняний громадянин, придбали автоцивілку та після скоєння ДТП здійснили всі необхідні нормативно-процесуальні дії: якщо немає загиблих та травмованих – склали європротокол (сума відшкодування не перевищить двадцять п’ять тисяч гривень), якщо ситуація ускладнюється обтяжуючими обставинами – викликали ДАІ, знову ж таки оформили усі необхідні документи та оцінили розміри нанесеної шкоди автомобілю тощо. Згодом (із чистим сумлінням та «почуттям виконаного обов’язку») Ви, звичайно, звертаєтесь до страхової компанії. І в першому і в другому випадках, за умови дотримання умов автоцивілки (дочекалися огляду автомобіля спеціально призначеним експертом, подали документи до страховика у триденний термін, упродовж десяти днів не ремонтували автомобіль та ін.) Ви отримуєте компенсацію.

Читайте такожЯк стягнути пеню зі страхової компанії

           Розглянемо також інший сценарій розвитку подій. Скоєно ДТП, знову ж таки – Ви юридично грамотно оформили усі необхідні документи щоб отримати відшкодування, звернулися до страхової компанії у встановлені строки і чекаєте на виплату, яка повинна бути здійснена через п’ятнадцять днів після Вашого звернення та не пізніше дев’яносто днів з дня написання заяви. Однак проходить день, другий, тиждень, два тижні… Ось уже минув місяць а, віз, як у байці Івана Крилова, «і далі там». Ви починаєте усвідомлювати, що страховик намагається Вас обманути: дзвоните в офіс, але секретарка постійно переключає на автовідповідач, приходите до компанії, але замість привітних усмішок, які Ви бачили, коли підписували договір страхування, чуєте образливу лайку та «турботливе прохання «ще трішки почекати із виплатою». Напевне обманули? Це перше, що приходить на власника полісу. Наступна думка теж очевидна: «Що робити?». Давайте розберемося у юридичних тонкощах ситуації…

Що «говорить» закон?

           Прописна істина: якщо Ви спричинили ДТП, є власником автоцивілки та у подальшому чітко дотрималися «букви закону» – страхова компанія зобов’язана у встановлені строки – 30 (тридцять) днів (визначені у Законі України «Про страхування…») відповідно до лімітів відповідальності відшкодувати заподіяну / оцінену шкоду (ст.22.1. того ж Закону України).Відповідно, страхова компанія розглядає подані документи про ДТП та ухвалює рішення про виплату / не виплату грошової компенсації (страхового відшкодування) і упродовж 3-х робочих днів доводить до відома власника автоцивілки (у письмовому вигляді) про своє рішення. Для останнього воно може бути позитивним (заявник отримує 100% компенсацію), частково позитивним (сума компенсації відрізнятиметься від очікуваної) та негативним (винуватцю ДТП відмовлено у відшкодуванні збитків).

            Якщо власник автоцивілки добився позитивного рішення, він повинен отримати виплату (відшкодування). Якщо ж у встановлені строки виплату не було проведено, необхідно дотримуватися наступного алгоритму дій. Насамперед (це важливо), потрібно надіслати рекомендованим листом до страхової компанії або ж її філії запит-претензію з проханням розтлумачити причини затримки виплати. У випадку «мовчанки» страховиків, точніше ігнорування на звернення, необхідно надіслати повторну претензію, але уже з вимогою виплати штрафних санкцій відповідно до ст.992 вказаного вище Закону.

Штрафні санкції

            На що можна розраховувати? Якщо брати до уваги «матеріальну сторону проблеми», то згідно з ст.37Закону України «Про страхування…» за прострочення виплати грошового відшкодування з вини страхової компанії, власнику автоцивілки або ж іншим особам, які можуть згідно з чинним законодавством претендувати на виплату, виплачується пеня (подвійна облікова ставкаНБУ, яка діє упродовж періоду, за який нараховується пеня). І це ще не все. Ст.536, 625 ЦКУ гарантує постраждалій стороні право на отримання від страхової компанії не тільки «чистої» суми боргу, а суми з врахуванням індексу інфляції (береться до уваги загальний термін прострочення) та 3 % річних (якщо інший розмір процентів не встановлений договором).

            Не менш важлива «моральна складова». Згідно з ст.386 ЦКУ власник автоцивілки може розраховувати на відшкодування моральної шкоди. Звичайно, постійні письмові звернення до страхової кампанії, тривожні очікування страхової виплати, нервові телефонні дзвінки до страховиків, пошук коштів на самостійне усунення наслідків ДТП, не могли не вплинути на моральний стан потерпілої особи, її психічне здоров’я, відносини з сім’єю, родиною, колегами по роботі, а також звичний спосіб проведення дозвілля. Все це дає підстави на отримання моральної компенсації, відповідно до ст.23 ЦКУ. Принагідно зазначимо, що моральна шкода повинна відшкодовуватися незалежно від майнової (здебільшого – це 5 – 10 % від загальної суми шкоди).

Таким чином, власник транспортного засобу, який став жертвою недобросовісної страхової кампанії, у випадку затягування виплати по автоцивілці може розраховувати на такі штрафні санкції, а саме виплату:

           – повної суми страхового відшкодування;

           пені, інфляційних, 3 % річних (якщо інше не передбачене договором);

           моральної шкоди (найчастіше 5 – 10 % від загальної суми).

Суд, ЗМІ чи поліція?

           Якщо страхова компанія відмовляється сплачувати штрафні санкції, відповідно до ст.3 ЦПКУ ошуканий власник автоцивілки може звернутися до суду для захисту своїх законних прав з судовим позовом про примусове відшкодування заборгованості. Постраждалий може розраховувати не тільки на стягнення із страховика вище перелічених грошових виплат, але й вправі вимагати відшкодування судових витрат (послуги адвоката, судовий збір тощо). Потрібно також пам’ятати, що страхова компанія, до якої звернувся винуватець ДТП за страховим полісом, може виявитися банкрутом або ж мати фінансові проблеми. У такому випадку не варто опускати руки, оскільки грошову компенсацію згідно з українським законодавством повинно виплатити Моторно-транспортне бюро України. Нагадаємо, що відповідно до п.5 ст.268 ЦКУ щодо вимоги застрахованої особи до страховика про здійснення страхового відшкодування – термін позовної давності не застосовується.

           Також не варто забувати, що у винуватця ДТП може не виявитися автоцивілки тому що, в рамках чинного законодавства, він її може й не оформляти. Серед пільгових категорій населення – інваліди війни, учасники бойових дій, інваліди І групи та ін. І на останок… Для того, щоб уберегти інших від недобросовісних страхових компаній, які не тільки відмовляються сплачувати грошові компенсації учасникам ДТП, але й затягують виплати по автоцивілці, було б бажаним звернутися до ЗМІ з інформацією про цього страховика, написати відповідну заяву в поліцію з метою перевірки компанії на предмет шахрайства.

           Проте, описаної у статті ситуації з штрафними санкціями, судовими розглядами справ, напевне, могло б і не бути, якщо б власник автотранспортного засобу перш ніж звернутися до страхової компанії, уважно вивчив ринок страхових послуг, читав текст договору, який написаний мікроскопічним шрифтом та звертав увагу на зірочки у верху окремих положень автоцивілки.

Замовити дзвінок

 ×