Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по КАСКО
Найважливіше про КАСКО
Обираючи страховку КАСКО, особа має намір застрахувати свій транспортний засіб від максимальної кількості ризиків, які можуть виникнути під час експлуатації автомобіля, адже страховими випадками за такими договорами страхування є крадіжки авто, протиправні дії третіх осіб, ДТП та навіть стихійні явища, пожежі чи вибухи. При цьому страхувальник, обравши повне або часткове КАСКО, може сам визначити кількість ризиків, від яких його захищатиме страховий поліс, що, в свою чергу, вплине на вартість страхового внеску. Разом з тим пам’ятаймо, що КАСКО захищає від ризиків сам транспортний засіб та не передбачає страхування пасажирів чи перевезеного майна, так само, як не є страхуванням відповідальності власника поліса перед третіми особами.
Чому відмовляють у виплаті по КАСКО або ж затягують із виплатами?
На жаль, статистика невтішна – стають звиклими випадки, коли страхувальник добряче витратився на страхування КАСКО, а при настанні страхового випадку так і не може отримати страхове відшкодування.
Звичайно, основною причиною існування негативноїстатистики для страхувальника є те, що страхові компанії є, в першу чергу, комерційними структурами. Саме тому кожна страхова компанія зацікавлена у зменшені кількості реальних страхових виплат. Такі завдання стоять перед фахівцями страхової галузі при розробці правил страхування компанії чи умов договорів страхування, на такий результат націлені і працівники відділів, які безпосередньо взаємодіють із клієнтами при настанні страхових випадків. В даному випадку мова може йти як про легальні способи мінімізації страхових виплат, до яких вдається страхова компанія (формулювання умов страхування «під себе» тощо), так і про справжнє шахрайство з боку страхових компаній.
Читайте також: Штрафні санкції для страхової при затягуванні виплати по цивілці
і компанії не гребують такими методами, як свідоме підписання договору неповноважною особою; затягування із розслідуванням страхової події; хибне консультування або ж навмисна втрата документів по страховому випадку клієнта. Для того, щоб не випробовувати на собі порядність страхової компанії, перед вибором страховика обов’язково потрібно поцікавитись його репутацією, спробувати дізнатися статистику здійснення страховиком страхових виплат тощо.
Наступним запобіжником для того, щоб не викинути гроші на вітер, є уважне ознайомлення з умовами договору страхування та усіма правилами страхування перед тим, як поставити свій підпис на документах. Іноді буде не зайвим проконсультуватись із даного питання з незалежним фахівцем.
Час між страховим випадком та страховою виплатою
Навіть якщо Вам пощастило більше, і Ваша страхова компанія визнала свій обов’язок по виплаті страхового відшкодування, є великий ризик того, що свої гроші Ви отримаєте не скоро.
Варто пам’ятати, що КАСКО не належить до обов’язкових видів страхування, а тому законодавець не встановив термінів виплати страхового відшкодування. Дане питання він залишив для врегулювання самим страховим компаніям. Але відсутність прописаних термінів у законі зовсім не означає, що страховик кожного разу на власний розсуд вирішує, коли йому здійснювати страхові виплати. Клієнт страхової компанії знайти відповідь на питання, коли він отримає свої гроші, може безпосередньо у договорі страхування та/або правилах страхування, якими керується страховик.
Будьте готові до того, що із вище зазначених джерел Ви не дізнаєтесь, скільки часу мине з моменту страхового випадку перед тим, як Ви отримаєте належне Вам від страхової компанії. Справа в тому, що в основному граничні терміни страхових виплат прив’язані в часі не до страхової події, а, наприклад, до дати отримання страховиком всіх документів. Останні формулювання є приводом для недобросовісних страхових компаній призначати зайві та непотрібні експертизи, вимагати постійно все нові і нові документи тощо. Якщо Ви запідозрили свою страхову компанію у затягуванні із виплатами по КАСКО шляхом вимагання кожного разу нових документів, попросіть страховика надати Вам вичерпний перелік документів, а також перелік відомостей, які необхідні страховику. Свій запит складіть письмово та вимагайте письмової відповіді на нього від страхової компанії.
Стимулюємо страхову компанію для здійснення страхових виплат. Додаткові витрати страховика
Якщо страхова компанія ігнорує Ваші звернення або не виконує свої зобов’язання попри наявний у неї повний пакет документів, Вам на захист прийдуть норми цивільного законодавства. Справа в тому, що Цивільний кодекс України містить правило про те, що зобов’язання повинне виконуватися в розумний строк. Цей розумний строк визначається індивідуально щодо різних видів зобов’язань. При зверненні в суд, посилаючись на дану норму права, можна змусити страхову компанію нарешті здійснити страхові виплати.
Не нехтуйте правом досудового врегулювання спору із страховиком. Іноді правильно складена претензія, де Ви переконаєте контрагента, що знаєте свої права та законодавство, яке на Вашому боці, позбавить Вас потреби звернення до суду. Не забудьте нагадати страховій компанії, що після того, як Ви в судовому порядку отримаєте належні Вам страхові виплати, на страхову компанію ляже ще й тягар відшкодування Вам судового збору та витрат на правову допомогу (при наявності). Згадайте і про неустойку.
Читайте також: Як стягнути пеню зі страхової компанії
Негативні наслідки для недобросовісної страхової компанії можуть виникнути внаслідок Вашого звернення до спеціалізованого органу – Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг). За наслідками звернень громадян на дії страхових компаній до Нацкомфінпослуг збільшується загальний обсяг виплат страхового відшкодування. Нацкомфінпослуг щомісячно публікує на своєму сайті звіт про роботу із такими зверненнями із зазначенням обсягу виплат страхового відшкодування за кожен період.
Неустойка, інфляційні нарахування, три проценти річних та інші стягнення
В більшості випадків Правилами страхування та/або договорами страхування передбачено обов’язок страхової компанії сплачувати своєму клієнту пеню за порушення термінів страхових виплат. Пеня є формою своєрідного покарання винної сторони у вигляді грошового стягнення. Варто взяти до уваги, що максимальний розмір пені встановлений законодавством.Якщо Ви з якихось причин не можете знайти зобов’язання зі сплати пені у документах, які Ви підписали із страховиком, додаткові гарантії для себе можете знайти безпосередньо у законодавстві.
Так, страхова компанія, як будь-який боржник за цивільно-правовим зобов’язанням, що прострочив виконання свого грошового зобов’язання, зобов’язана сплатити страхувальнику (на його вимогу) суму страхової виплати з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Із страховою виплатою, що перерахована з урахуванням інфляції, страхова компанія буде зобов’язана виплатити в судовому порядку і три проценти річних від простроченої суми, у випадку, якщо інший розмір процентів не встановлений договором чи законом.Моральна шкодаЗакон не обмежує позивачів у справах про примусове стягнення з страховика сум затриманих страхових виплат в праві висувати вимоги про відшкодування відповідачем моральної шкоди.
Під моральною шкодою розуміють втрати немайнового характеру, що виникли внаслідок моральних чи фізичних страждань (чи інших негативних явищ). Такі втрати повинні бути викликані незаконними діями або бездіяльністю винної особи. Безпідставне затягування виплат по КАСКО може при правильному підході бути кваліфіковане у якості незаконних дій чи бездіяльності страховика. Наявність доказової бази для підтвердження втрат немайнового характеру у поєднанні з вище описаними умовами збільшить шанс отримати в судовому порядку від страховика відшкодування моральної шкоди.
Правильність обрахування належних виплат – обов’язкова умова для повного задоволення позову.Отже, як було з’ясовано вище, якщо страхова компанія після вжиття всіх можливих засобів досудового врегулювання спору, все ще затягує з виплатами по КАСКО, необхідно йти до суду. При обранні такого шляху вирішення конфліктної ситуації Ви отримаєте право вимагати від страхової компанії разом із сумою страхових виплат інфляційні нарахування, неустойку, три проценти річних від суми затриманих виплат, відшкодування моральної шкоди, а також зможете стягнути зі страховика витрати, яких вимагає судовий порядок вирішення спорів.
В першу чергу необхідно точно вирахувати суму зобов’язання страхової компанії за договором страхування, після чого, з урахуванням простроченого строку виплати по КАСКО, окремо обрахувати всі додаткові стягнення. Всі обрахунки мають бути зроблені із урахуванням гранично допустимих розмірів. Для полегшення сприйняття Ваших позовних вимог краще до позовної заяви додати окремим аркушем обрахунки по кожному виду стягнень. Для такої клопіткої роботи у пригоді Вам стане досвідчений юрист.Пам’ятайте, що відповідач буде зобов’язаний відшкодувати Вам судовий збір лише в частині задоволених позовних вимог. Саме тому підходьте до процесу формування своїх позовних вимог комплексно, з урахуванням всіх особливостей.