Велика Палата визначила порядок повернення штрафу Укртрансбезпеки, скасованого судом

12 вересня 2023

08 серпня 2023 року Велика Палата Верховного Суду в своїй Постанові у справі № 910/5880/21 розглянула питання щодо юрисдикції спору про стягнення добровільно сплаченого штрафу з Укртрансбезпеки. 

Справа полягала в тому, що Управління Укртрансбезпеки склало постанову про накладення адміністративно-господарського штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю. ТОВ оскаржило цю постанову до адміністративного суду, але водночас сплатило штраф, щоб уникнути блокування банківських рахунків Коли постанову Укртрансбезпеки було скасовано в судовому порядку, Товариство звернулось до господарського суду з позовом про стягнення сплаченої суми. Суд задовольнив позов повністю, стягнувши цю суму на підставі ст. 1212 ЦК як безпідставно утримувану, з чим погодився й апеляційний суд ✔

Укртрансбезпека подала до Верховного Суду касаційну скаргу. Вона посилалась на те, що спір стосується адміністративних відносин, бо відповідач діяв як суб’єкт публічного права, сплачені кошти є об’єктом бюджетних відносин, а процедура повернення цих коштів є позасудовою та визначена в Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (Порядок № 787). 

Велика Палата вказала, що не можна вважати сплату штрафу помилковою, оскільки на той момент існувала юридична підстава для такого платежу – чинна постанова про застосування штрафу та відкрите виконавче провадження. 

Порядок № 787 не поширюється на спірні правовідносини, оскільки він має застосовуватись до випадків повернення помилково чи надміру зарахованих коштів до бюджету ❌ Натомість на ці правовідносини поширюються приписи ст. 1212 ЦК України ✅

☝️Після скасування судом постанови Укртрансбезпеки, сплачені кошти знаходяться у Держбюджеті без достатньої правової підстави. Тому їх повернення платнику стосується захисту його майнових прав як суб’єкта господарювання, а вимога про стягнення цих коштів належить до юрисдикції ❗господарських судів.

Facebook
X
Telegram
Threads
LinkedIn
WhatsApp
Email

Залиште заявку і ми зв’яжемось з вами для вирішення вашої справи!

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.