Відшкодування матеріальної шкоди заподіяної життю при ДТП

На сьогоднішній день тема ДТП є дуже актуальною. Щодня на дорогах трапляється велика кількість дорожньо-транспортних пригод. На жаль наслідками яких, є не лише незначні втрати матеріального характеру. Часто необачність на дорогах призводить до неповоротних наслідків, а саме загибелі людей.

Фактор ризику має місце завжди. Навіть коли ти вправний водій та їздиш за правилами, ти не застрахований від дій інших учасників дорожнього руху.

Загибель людей внаслідок ДТП це безумовно самий летальний наслідок, до чого може призвести ДТП. Але факт залишається фактом, смертність на дорогах є. Майже у сто відсотках ДТП є винуватець, тобто особа винна у скоєнні правопорушення.

Якщо наслідком такого порушення стає смерть особи, то це вже злочин, за який наступає кримінальна відповідальність. Проте кримінальне покарання абсолютно не виключає обов’язку матеріального відшкодування за заподіяну шкоду.

Що повинні знати сторони ДТП

На теперішній час в країні діє обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності на випадок дорожньо-транспортної пригоди. Страховий поліс це, в певній мірі, гарант для обох сторін. З однієї сторони він надає можливість убезпечити повністю чи частково винуватця ДТП від витрат по відшкодуванню матеріальної шкоди, а з другої сторони, надає потерпілому більшу вірогідність отримання встановленого законом відшкодування внаслідок такого випадку.


Читайте також: Оскарження відмови у виплаті по цивілці


Головне в даній ситуації своєчасно та згідно встановленої процедури звернутися до страхової компанії. Необхідно пам’ятати, що безпосередньо після настання ДТП слід вчинити певні дії та зібрати конкретну інформацію, щоб безперешкодно в майбутньому скористатись правом на страхову виплату. Зокрема особа, що винна в ДТП зобов’язана у встановлений страховою компанією строк повідомити про факт ДТП та надати відомості по цьому. Також це стосується і потерпілої сторони (осіб, що зазнали збитків). Для подальшого звернення щодо страхових виплат, необхідно з’ясувати всі дані винуватця ДТП та дані його страхового полісу. Строк подання заяви на страхову виплату для потерпілої сторони встановлюється законом та обумовлюється в договорі страхування.

Однак, учасники ДТП в стані стресу та схвильованості часто упускають важливі деталі, які в подальшому негативно впливають на процес відшкодування. Тому, якщо Ви не є знавцем діла, чи сумніваєтесь в правильності своїх дій, варто звернутися до фахівців в даній галузі.

Хто несе обов’язок по відшкодуванню шкоди завданої життю внаслідок ДТП

Відповідальність за скоєне, в т.ч. і матеріальну несе водій, що керував транспортним засобом, дії якого призвели до ДТП і чия вина у скоєному доведена в порядку визначеному законом. Це може бути або власник авто або особа, яка на законних підставах користувалася ним. При цьому, якщо винуватець ДТП неправомірно заволодів транспортним засобом, це не виключає його відповідальності щодо відшкодування збитків на загальних підставах. Якщо буде з’ясовано, що особа винуватець ДТП незаконно заволоділа автомобілем з недбалості його власника, то відшкодування матеріальної шкоди можливе обома.

На прикрість, складаються ситуації, коли особа винна в ДТП також загинула. Але, навіть, в такому разі можливе матеріальне відшкодування потерпілій стороні спадкоємцями винуватця. Проте, тут є багато факторів, які впливатимуть на хід справи. Це стосується як самої можливості відшкодування так і його розміру. Необхідно встановити певні факти і прорахувати доцільність цієї процедури.

Дуже поширеною є ситуація, коли винуватець ДТП втікає з місця скоєння ДТП і його особу неможливу встановити. В такому випадку закон захищає право потерпілої сторони на відшкодування. Компенсацію матеріальної шкоди за таких обставин потерпіла сторона має право вимагати від держави. Ця ж норма поширюється і на випадок неплатоспроможності особи, що завдала збитків в наслідок ДТП. Звичайно, процедура не з простих, але якщо, озброїтися підтримкою фахівців, тоді варто боротися за свої права.

Хто має право на отримання матеріального відшкодування внаслідок ДТП

Отже особа винна в ДТП зобов’язана виплатити матеріальне відшкодування особам, які по закону мають право на її отримання. Розберемося хто і в якому порядку має право на відшкодування матеріальної шкоди завданої життю в наслідок ДТП. Насамперед це найближчі родичі, що перебували на утриманні загиблого, зокрема:

– дитина. В цьому ж порядку законом захищаються права дитини, що народилася вже після смерті потерпілого;

– один з подружжя, батьки пенсіонери;

– інвалід;

– чоловік чи дружина, чи один з батьків, якщо вони не працюють, так як виховують утриманців особи, що померла (дітей, братів та сестер, онуків);

– також на право по відшкодуванню матеріальної шкоди можуть претендувати і інші особи, передбачені законом;

Строк та умови виплати для всіх вище перелічених осіб встановлюється законодавством та є різним в кожному окремому випадку.

Розмір матеріального відшкодування шкоди завданої життю внаслідок ДТП

Безумовно, життя людини не визначити в грошовому еквіваленті. Іноді єдиною сатисфакцією для потерпілої сторони є понесення кримінального покарання особою винною у злочині. Проте, будемо реалістами. Якщо померлий за життя утримував дітей, дружину чи батьків, то крім нещастя втрати дорогої людини, близькі люди втрачають і матеріальне забезпечення, що порушує їх усталений спосіб життя. Тому абсолютно справедливо є те, що потерпілі звернуться до винної сторони, щодо компенсації матеріальних втрат.

Незважаючи на наявність страхування цивільної відповідальність, особа, що завдала збитків зобов’язана в повній мірі відшкодувати шкоду завдану життю. Хоча законодавством на даний час встановлена нижня межа розміру відшкодування по страхуванню внаслідок втрати життя через ДТП, але реальний її розмір, залежатиме від того, як Ви зможете обґрунтувати свої збитки та підтвердити їх.

Проте, якщо страхова виплата повністю не поглинає суми відшкодування, потерпіла сторона має право звернутися для відшкодування різниці між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою.

Похвально, якщо сторона, що завдала шкоди усвідомлює всю трагедію події та безапеляційно в повному обсязі задовольняє матеріальні вимоги потерпілої сторони. Але, так буває далеко на завжди. Найчастіше, повалені горем родичі змушені занурюватись у затяжні судові процеси, задля задоволення бодай найменшого, що їм належить в даній ситуації, відшкодування матеріальної шкоди завданої життю близької людини внаслідок ДТП. Тобто, якщо гарантованої страхової виплати не достатньо для відшкодування шкоди та/чи сторони не дійшли компромісу щодо розміру грошової виплати, потерпілі мають право звернутися до суду.

В кожному разі розмір матеріального відшкодування є індивідуальний. Проте законом встановлено загальні правила для його визначення. Тут буде мати значення розмір середньомісячного доходу померлого та інші підтверджені доходи. Також з цього буде відрахованого і витрати на самого померлого та інші, передбачені законом.

Розмір грошового відшкодування визначається окремо, для кожного з осіб, що зазнали втрати.

По закону, така матеріальна компенсація здійснюється щомісячними виплатами протягом строку, встановленого, для кожного потерпілого окремо, як зазначалося вище. Однак, за наявності поважних причин, враховуючи матеріальне положення потерпілих допускається одноразова виплата допомоги, проте, тут теж будуть обмеження.

Відшкодування витрат на поховання

Ще, окреме питання відшкодування витрати на поховання та встановлення надмогильного пам’ятника. Ці витрати не відносяться до грошових виплат за шкоду заподіяну життю. Однак, особа, що завдала збитків, зобов’язана повністю відшкодувати фізичним особам чи організаціям, які понесли витрати на поховання, ритуальні послуги, встановлення надмогильного пам’ятника. Однак, для відшкодування такого роду витрат необхідно врахувати, що лише підтверджені документами про оплату витрати підлягають відшкодуванню. Тому необхідно убезпечитись та правильно оформити всі ці витрати документально, і переконатися що вони є дійсними.

Якщо у справі по відшкодування матеріальних збитків залучена страхова компанія, то компенсація можлива і від неї. Проте, як і у всіх попередніх випадках треба бути пильним. Страховій компанії буде дуже зручно, якщо Вами будуть подані некоректні документи чи пропущені строки звернення. Це буде слугувати підставою для відмови у компенсації.

Звичайно, побажанням для всіх буде, щоб стаття мала лише інформативний характер. Проте, якщо практично будь-хто зіштовхнеться з такою подію, варто обдумувати кожен крок. Як ми розглянули, законом наші права в конкретній ситуації певною мірою захищені. Але кожен такий випадок є особливим по своєму. Є низка юридичних тонкощів, які покладені в основу всієї цієї процедури по відшкодуванню. Нажаль, навіть коли на папері ми маємо гарантоване право, то на ділі ми його виборюємо через всю бюрократичну систему. Для того, щоб Ваше законне право було захищене, варто своєчасно залучитися фаховою допомогою. Це дасть змогу реально оцінити ситуацію, не опустити, а навпаки задовольнити свої законні вимоги. Так як, згаяний час – це пропущені строки, інше, а відтак і нереалізоване Ваше право.

В будь-якій ситуації, фахівці нашої компанії до Ваших послуг в наданні кваліфікованої підтримки.