Як стягнути виплату за ремонт автомобіля з винуватця ДТП?

Значна частина винуватців ДТП помилково вважають, що до них не може бути жодних претензій, коли у них є дійсний поліс страхування цивільної відповідальності. 

При цьому, домовлятися з ними практично не реально, якщо у потерпілого відсутнє чітке розуміння того, за що в особи, визнаної винуватцем ДТП, виникає матеріальна відповідальність, незалежно від наявності в нього полісу страхування.

Виплати СК і винуватця ДТП

У даному випадку виникає основне запитання: чи взагалі повинен платити застрахований винуватець ДТП? Відповідь однозначна: так, повинен, але з деякими особливостями.

Згідно з п. 22.1 ст. 22 Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» при настанні страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі (ОСЦПВ), відшкодовує в установленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну в результаті ДТП, зокрема майну, тобто автомобілю потерпілого.

Що можуть стягнути з винуватця ДТП

Таким чином, в особи, яка визнана винуватцем ДТП, у певних випадках може виникнути обов’язок відшкодувати потерпілій стороні з власних коштів:

      1. Різницю між вартістю фактичних витрат на ремонт і сумою страхової виплати. 

Страховик виплачує кошти враховуючи фактичний знос вузлів і агрегатів авто, тобто чим старіший транспортний засіб, тим більший розмір зносу і, відповідно, менша сума страхової виплати. Для автомобілів іноземного виробництва старіших за 7 років та для автомобілів вітчизняного виробництва, яким більше 5 років знос може становити близько 70 відсотків від вартості запчастин, які підлягають заміні

     2. Упущену вигоду (УВ).

А тут усе не так просто… Зокрема, ВСУ постановою від 13.10.2021 у справі № 908/2445/20  акцентував, що навіть у випадку здійснення розрахунку УВ позивачем чи експертом здійснено не зовсім вірно…, але при цьому незаконність дій винуватця та сам факт наявності збитків доведені судом, останній зобов`язаний належним чином дослідити всі матеріали, перевірити та оцінити їх в сукупності і взаємозв`язку з наданими доказами, а в разі незгоди з ними повністю або частково – зазначити правову аргументацію на їх спростування та навести власне розрахування, що є процесуальним обов`язком суду.

     3. Моральну шкоду.

     4. Витрати на правову допомогу.

     5. Витрати за послуги експерта.

Як далі діяти

З урахуванням вищезазначеного, адвокати по ДТП радять рекомендувати винуватцю відшкодувати збиток без суду, направивши йому юридично обґрунтовану претензію з детальним розрахунком того, які додаткові витрати (п.п. 2-5) він може понести у випадку відмови від «мирного» врегулювання, тобто в разі винесення судового рішення.

Якщо все ж мирним шляхом домовитися не вдалося, значить потрібно звертатися з відповідним позовом до суду.

Автоюристи та адвокати Групи адвокатських об’єднань “Автопоміч” нададуть професійні консультації не тільки з вищевказаного, але й інших проблемних питань, зокрема: що підлягає відшкодуванню при ДТП, в яких розмірах і на яких підставах. Автоадвокат також представлятиме інтереси клієнта у всіх судових інстанціях, страхових компаніях та інших установах.

Водночас, як свідчить практика, навіть після отримання рішення суду на користь потерпілого, проблеми не закінчуються, тому необхідно вживати подальших заходів, що сприятимуть його виконанню винуватцем. 

І тут знову будуть потрібні послуги професійних адвокатів “Автопомочі“, які з власного досвіду знають усі нюанси подібних справ, особливо, коли винуватець ДТП заздалегідь переоформив всі активи на інших осіб, до котрих не може бути звернено стягнення. 

Facebook
X
Telegram
Threads
LinkedIn
WhatsApp
Email

Залиште заявку і ми зв’яжемось з вами для вирішення вашої справи!

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.