Як стягнути виплату зі страхової за пошкоджений в ДТП автомобіль?

Водій, сідаючи за кермо, має знати не тільки Правила дорожнього руху та обов’язки, але й свої права, адже відомо, що незнання законів не звільняє від відповідальності, проте відстоювання особистих законних інтересів – це справа честі.

Звичайно, кожен споживач страхового продукту старається вибрати найнадійнішу страхову компанію. Але як свідчить практика, детально ознайомлюватися з усіма умовами договору (не тільки в обов’язковому, але і в добровільному страхуванні), а також із правами та обов’язками страхувальника в кожному передбаченому виді страхування, ніколи не завадить. У протилежному випадку – спори зі страховою компанією неминучі.

Типові спірні питання зі страховими компаніями

При цьому, у страховій сфері спори можуть виникати не тільки між страховиком і винним у ДТП, але й часто з потерпілим. Здебільшого спори є пов’язані з грошовими виплатами, насамперед із затримкою виплати, неповною оплатою, або й відмовою у страховому відшкодуванні.

Потерпілий в ДТП має право вимагати відшкодування:

  • – матеріальної шкоди;
  •  
  • – моральної шкоди;
  •  
  • – проведення евакуації, експертиз автомобіля;
  •  
  • – упущеної вигоди, зокрема, якщо авто використовувалось у комерційній діяльності;
  •  
  • – витрат на правову допомогу та інші судові витрати.
  •  

Якщо в особи, яка заподіяла шкоду, є діючий поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, потерпілий має звернутись до страхової компанії винуватця ДТП за страховим відшкодуванням, а в разі безпідставної відмови щодо його виплати – з відповідним позовом до суду.

Для реалізації своїх прав на відшкодування шкоди внаслідок ДТП необхідно записати дані страхового полісу винуватця та письмово звернутися в його страхову компанію про подію. Повідомити про ДТП треба й свого страховика.

Упродовж 2-х робочих днів після отримання письмового повідомлення про ДТП страховик зобов’язаний почати розслідування страхового випадку, направити відповідні запити в компетентні органи та провести інші необхідні дії. Протягом 10-ти робочих днів з дня отримання повідомлення про ДТП страховик повинен направити свого аварійного комісара (експерта) для визначення причин настання страхового випадку і розмірів збитку.

Якщо страховик не направить свого представника упродовж зазначеного часу, виникає право викликати свого аварійного комісара чи експерта та визначити розмір збитку. Слід зазначити, що вартість експертизи повинна відшкодовуватись страховиком.

При цьому, упродовж 30-ти робочих днів з дати повідомлення про ДТП необхідно подати страховику заяву про страхове відшкодування.

Як свідчить практика, експерти страхової компанії намагаються навмисно занизити розмір збитку, оскільки страховику вигідно сплатити якомога менше. У подібній ситуації рекомендується запросити незалежного експерта-оцінювача і вже на підставі його висновку вимагати відповідні виплати.

Обов’язки страховика

Страхова компанія зобов’язана відшкодувати витрати, пов’язані з ремонтом автомобіля з урахуванням його зносу, а також витрати на евакуацію авто до місця його стоянки. У випадку, коли після ДТП транспортний засіб не підлягає ремонту, відшкодовується різниця між вартістю автомобіля до та після ДТП, а також витрати на евакуатор.

Максимальна сума, яку страхова компанія зобов’язана виплатити, встановлена чинним законодавством: до 130 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду, заподіяну майну потерпілого.

Страховик упродовж 15 днів з дати узгодження розміру страхового відшкодування з особою, що має право на отримання відшкодування, але не пізніше ніж через 90 днів з дати отримання заяви про страхове відшкодування, зобов’язаний у разі визнання ним вимог заявника обгрунтованими – прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) і виплатити його. У разі невизнання таких вимог – відмовити у виплаті, письмово сповістивши про це страхувальника з вказівкою конкретних причин відмови.

Що ж робити далі, куди звертатися 

Професіонали Групи адвокатських об’єднань “Автопоміч” мають багаторічний досвід у вирішенні саме таких складних питань. Автоюристи та автоадвокати завжди готові надати послуги та консультації як безпосередньо по факту ДТП, так і при вирішенні спірних питань зі страховими компаніями в судах у зв’язку із затримкою виплати, неповною оплатою, або й відмовою у страховому відшкодуванні.

Адвокати по ДТП – це досвідчені фахівці, які надають клієнту повний адвокатський захист у цивільних справах, що розглядаються судами за наслідками настання кожної дорожньо-транспортної пригоди.