Як відшкодувати моральну шкоду постраждалим унаслідок ДТП?

Згідно з Конституцією України, людина, її життя та гідність є найвищою цінністю в державі, однак, визначення ціни моральної шкоди в українських реаліях залишається надзвичайно складною процедурою.

Водночас, чинним законодавством визначені правові підстави для пред’явлення позовів про відшкодування моральної шкоди, а також існує судова практика щодо їх задоволення.

У ст. 23 Цивільного кодексу України зазначено, що особа, внаслідок порушення її прав, має право на відшкодування моральної шкоди, яка полягає:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;

2) у душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Коли потерпілому чи родичам загиблого завдано шкоди внаслідок ДТП, часто заявляються до відшкодування суми в розмірах мінімального страхового покриття та/або чека на лікування.

При цьому, витрати на відновлення здоров’я та розмір душевних страждань, є окремими видами моральної шкоди. Також, неможливо спрогнозувати наслідки події для здоров’я потерпілого, особливо психологічні, в майбутньому.

Разом із тим, розмір відшкодування визначається критерієм достатності для покриття реальної моральної шкоди, але з урахуванням вимог розумності, справедливості та співмірності.

Як свідчить практика, інколи категорично неправильною є позиція потерпілих, котрі у зв’язку зі складністю доведення та обґрунтування розміру моральної шкоди, свідомо відмовляються від зазначеного способу захисту порушеного права. 

Додатково слід зазначити, що моральна шкода відшкодовується окремо і незалежно від майнової та не пов’язана з розміром цього відшкодування.

У випадку з масштабними ДТП, за наслідками яких є одночасно декілька потерпілих, підтвердити в суді їх моральні страждання надзвичайно складно.

Доводиться збирати значну кількість медичних документів, аргументувати потреби кожного потерпілого в майбутньому, визначати їх теперішній психологічно-емоційний стан тощо. 

При цьому, аналіз судових рішень вказує, що представники Феміди останнім часом усе частіше стають на сторону потерпілих, задовольняючи заявлену компенсацію моральної шкоди в розмірах від 100 до 600 тисяч гривень на кожну особу. 

Розмір відшкодування моральної шкоди у зв’язку зі спричиненням смерті, заподіянням тяжких і середньої тяжкості тілесних ушкоджень унаслідок ДТП, звичайно, може відрізнятися кардинально. 

Тому, коли все ж стався нещасний випадок, вартує звертатися до перевірених спеціалістів: кваліфікованих професіоналів Групи адвокатських об’єднань “Автопоміч”адвокатів по ДТП та юристів з відшкодування шкоди, які на основі власного досвіду розглядів подібних позовів допоможуть у Вашій біді чи в горі Ваших близьких.